Energetski certifikati
ENERGETSKI PREGLEDI I ENERGETSKO CERTIFICIRANJE ZGRADA
Obavljamo poslove energetskih pregleda i energetsko certificiranje zgrada na osnovu ovlaštenja Ministarstva zaštite okoliša, prostornog uređenja i graditeljstva, a sukladno sa Pravilnikom o energetskom pregledu zgrade i energetskom certificiranju (NN 48/14).
ENERGETSKI CERTIFIKAT
Energetski certifikat je dokument koji predočuje energetska svojstva zgrade i obavezno ga moraju imati:
- – novoizgrađene zgrade,
- – postojeće zgrade javne namjene korisne površine veće od 250 m²,
- – i od 1. srpnja 2013. godine postojeće zgrade ili njihove samostalne uporabne cjeline (stanovi, uredi) koje se prodaju.
Od 1. siječnja 2014. stupanjem na snagu Zakona o gradnji (NN 153/13) vlasnik zgrade ili njezina posebnog dijela (stan) odnosno ovlašteni posrednik u prometu nekretnina su dužni u oglasu za prodaju zgrade ili njezinog posebnog dijela u medijima navesti energetski razred.
Od 1. siječnja 2014. (stupanjem na snagu Zakona o gradnji (NN 153/13) i stan korisne površine manje od 50 m², koji se nalazi u zgradi korisne površine veće od 50 m², mora imati energetski certifikat.
IZUZEĆE OD OBVEZE ENERGETSKOG CERTIFICIRANJA ZGRADE – izdavanje energetskog certifikata nije potrebno za zgrade koje ima rok uporabe dvije godine i manje, za zgrade namijenjenu održavanju vjerskih obreda, za zgrade ukupne korisne površine manje od 50 m² (stan nije zgrada) te industrijske zgrade, radionice i nestambene poljoprivredne zgrade s malim energetskim potrebama.
Kuća korisne površine manje od 50 m² prilikom prodaje ne mora imati energetski certfikat. Kuće u nizu, koje imaju korisnu površinu manju od 50 m², ne moraju imati energetski certifkat prilikom prodaje.
Pod korisnom površinom se smatra neto grijana odnosno hlađena površina zgrade ili samostalne uporabne cjeline.
Od 1. siječnja 2016. godine pojedinačne samostalne uporabne cjeline koje se iznajmljuju, daju na leasing ili u zakup moraju također imati važeći energetski certifikat.
KRAJNJI ROKOVI za izradu i javno izlaganje energetskih certikata za zgrade javne namjene ili samostalne uporabne cjeline zgrada koje se koriste za javnu namjenu:
- – korisne površine veće od 1.000 m² → najkasnije do 31. prosinca 2012. godine
- – korisne površine veće od 500 m² → najkasnije do 31. prosinca 2013. godine
- – korisne površine veće od 250 m² → najkasnije do 31. prosinca 2015. godine
Rok važenja energetskog certifikata je 10 godina
SVRHA ENERGETSKE CERTIFIKACIJE
Energetski certifikat je dokument koji se sastoji od ukupno 5 stranica, te pruža vlasnicima i korisnicima zgrade:
Informacije o kvaliteti zgrade (stanje vanjske ovojnice) sa stajališta potrošnje energije i troškova za grijanje u fazi korištenja. Količina utrošene toplinske energije, točnije energetski razred je potrošena energija po kvadratnom metru, te se izražava u kWh/m2. Energetski razredi se označavaju slovima od A do G, s tim da je G najlošiji energetski razred, A i A+ su najbolji.
Uvid u predložene mjere poboljšanja energetske učinkovitosti zgrade (3. stranica energetskog certifikata) s osnovnim ciljem smanjenja potrošnje energije i vode, smanjenja troškova energenata i vode, korištenja što više obnovljivih izvora energije, smanjenja emisije CO2 u okoliš, te je krajnji cilj ZAŠTITA OKOLIŠA
Energetska certifkacija je zakonska obveza u Republici Hrvatskoj, te su za njeno neprovođenje propisane kaznene odredbe Zakonom o gradnji (NN 153/13)
ENERGETSKI PREGLED
Energetski pregled građevine obuhvaća prikupljanje i obradu podataka o stanju objekta, potrošnji energije i visini režija te uključuje i izlazak ovlaštene osobe na teren kako bi se ustanovilo stvarno stanje građevine.
Energetski pregledi građevine se obvezno provode za:
- – građevinu koju veliki potrošač (ukupna godišnja neposredna potrošnja energije prelazi 10.000 MWh) koristi za obavljanje svoje djelatnosti,
- – javnu rasvjetu,
- – zgrade javne namjene čija korisna (neto) površina prelazi 500 m², a od 9. srpnja 2015. čija korisna površina prelazi 250 m²
- – postojeće zgrade ili dijelove zgrada koji čine samostalne uporabne cjeline i koje podliježu obvezi energetskog certificiranja zgrada,
- – sustave grijanja u zgradama s kotlom na tekuće, plinovito gorivo ukupne nazivne snage 20 kW i veće,
- – sustave hlađenja i klimatizacije u zgradama s jednim ili više uređaja za proizvodnju toplinske/rashladne energije ukupne nazivne snage 12 kW i veće.
ELABORTAT ALTERNATIVNIH SUSTAVA OPSKRBE ENERGIJOM
(1) Projektant je dužan prije izrade glavnog projekta zgrade koja mora ispunjavati
zahtjeve energetske učinkovitosti izraditi elaborat alternativnih sustava opskrbe
energijom i predati ga investitoru. Elaborat je sastavni dio dokumentacije koja se predaje
prilikom zahtjeva za građevinsku dozvolu.
(2) Alternativni sustavi u smislu stavka 1. ovoga članka su:
- 1. decentralizirani sustav opskrbe energijom na temelju energije iz obnovljivih izvora
- 2. kogeneracija
- 3. daljinsko grijanje ili hlađenje, posebice ako se u cijelosti ili djelomično temelji na energiji iz obnovljivih izvora
- 4. dizalice topline.
X